دست باشگاه‌ها برای اعتراض به احتمال تبانی باز است
۱۹ام دی ۱۳۹۶ دانلودی ها

سعید فائقی، معاون فنی اسبق سازمان تربیت بدنی در دولت‌های سازندگی و اصلاحات، در گفتگویی اختصاصی با دانلود ۹۰، مالکیت وزارت ورزش و جوانان بر باشگاه‌های پرطرفدار پایتخت؛ پرسپولیس و استقلال را غیرقانونی دانست و گفت: طبق اساسنامه فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا و فدراسیون فوتبال ایران، یک مرجع یا نهاد حقوقی نمی‌تواند همزمان مالک دو باشگاه در یک لیگ باشد.

وی با اشاره به اساسنامه فیفا افزود: طبق بندی از این اساسنامه که در اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران هم گنجانده شده، برای جلوگیری از تبانی در مسابقات لیگ برتر، هیچ نهاد حقوقی و حقیقی نمی‌تواند مالک دو باشگاه باشد.

فایقی در ادامه با ارائه راهکاری برای برون رفت از این معضل گفت: وزارت ورزش و جوانان برای جلوگیری از شائبه و تبانی و همچنین رعایت اساسنامه می‌بایست یکی از این دو باشگاه را به نهادی دیگر واگذار کند.

این مسئول اسبق ورزشی در گفتگو با دانلود ۹۰ با اشاره به سابقه تلاش برای واگذاری این دو باشگاه در گذشته گفت: وزارت صنعت دو شرکت ایران خودرو و سایپا را مکلف کرده بود که این دو باشگاه را اداره کنند، اما مدیران این دو شرکت هر کدام با دلایلی از این کار سر باز زدند.

وی همچنین گفت: من نمی‌گویم تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال تبانی می‌کنند، اما همیشه قبل از دیدار‌های شهرآورد این گونه شایعات پررنگتر می‌شود، برای اینکه صاحب و مالک دو تیم، یک نهاد است. حتی مدیران سایر باشگاه‌ها می‌توانند اعتراض خود را اعلام کنند و نتایج مسابقات لیگ برتر را زیر سوال ببرند.

مهندس فایقی در پایان گفت: هزینه‌های تمام تیم‌های لیگ برتر را مردم پرداخت می‌کنند و شرکت‌هایی مثل ایران خودرو، سایپا، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، ذوب آهن و… هزینه‌های باشگاه‌داری را بر روی محصولات تولیدی خود لحاظ می‌کنند.

گفتنی است که اداره کل ورزش و جوانان استان خوزستان از چندی پیش مالکیت باشگاه استقلال خوزستان را بر عهده گرفت و با این احتساب وزارت ورزش و جوانان صاحب سه تیم در لیگ برتر است.


مطالب پیشنهادی